K 25. výročí NROS jsme vyzpovídali také Janu Trombikovou, která je v Nadaci již 14. rokem. Přečtěte si její postřehy ze života v Nadaci.
Jak dlouho v Nadaci pracujete?
„V Nadaci pracuji 14 let. Skvělé je, že jsem vždy měla štěstí na zajímavé projekty. Například v letech 2007–2009 jsem se podílela na mezinárodním projektu YESN (Young Entrepreneurs Support Network), který se zabýval podporou mladých lidí na na venkově. A tak jsme měli kromě jiného úžasnou příležitost poznat zblízka práci polských, slovenských a českých neziskovek, které se věnovaly nemalým problémům mladých lidí žijících na venkově. Bohužel projekt skončil, protože přišel o podporu mezinárodní banky a ani jednomu z realizátorů v Polsku, na Slovensku ani u nás se nepodařilo získat finance na jeho pokračování. V letech 2011–2013 jsme zase trávili každý druhý víkend v líbezném prostředí Vily Čerych v České Skalici, kde jsem se podílela na projektu Vzdělávání manažerů neziskovek. Tenhle projekt nám pořadatelům a také 40 manažerům neziskovek Královéhradeckého kraje přinesl hodně nových znalostí, zkušeností a hlavně radosti ze vzájemné spolupráce. Projekt dál pokračuje ve Vzdělávacím středisku NROS realizací kurzů pro manažery akreditovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.“
Máte na starosti Program 3P, mohla byste nám ho blíže představit?
„Už desátým rokem se moc ráda věnuji jedinečnému Programu překlenovací pomoci 3P, který pomáhá neziskovkám předfinancovat projekty, které mají sice oficiální příslib podpory z veřejných zdrojů, ale finanční prostředky někde váznou. Ať už se jedná o stoprocentní předfinancování projektu, nebo o postupné vyplácení na základě schválených monitorovacích zpráv či o tzv. zádržné. Za dobu existence programu pomohla NROS více než 90 projektům, které by jinak nemohly být realizovány, celkovou částkou více než 60 milionů korun. Finanční pomoc tak šla neziskovkám do všech krajů ČR a do různých oblastí jejich činnosti (vzdělávání, sociální služby, ochrana lidských práv, ekologie, rozvoj komunitního života, rovné příležitosti žen a můžu atd.). Důležité pro NROS i pro neziskový sektor je, že jsme si během uplynulých let ověřili stabilitu a finanční spolehlivosti neziskovek – všechny poskytnuté překlenovací úvěry byly totiž řádně splaceny.“
Jak se podle vás Nadace změnila od té doby, co jste nastoupila?
„I když se NROS v současné době nepodařilo získat další velký regrantující program, Václavka žije :-). Pozitivní je, že má Nadace zajímavé a potřebné programy, které pomáhají pomáhat. Pozitivní je, že spolu s NROS „bydlí“ v jednom „baráku“ další dvě neziskovky, které navzájem spolupracují. A do třetice, pozitivní je, že vzdělávací nabídku školícího střediska NROS využívá čím dál více vzdělání chtivých neziskovek.“