Autor článku: Veronika Pačesová
Jedním z nástrojů financování sociálních projektů jsou granty a dotace. Často se mě mí klienti ptají, jaká část žádosti o grant je ta nejdůležitější. Chcete vědět, jak to je? Pak se začtěte. 😊 Ve své praxi jsem měla tu čest posuzovat žádosti i pohledem hodnotitele, proto Vám mohu předat to nejlepší ze svého know how.
Obecně se každá žádost o grant skládá z těchto částí:
- popis a účel projektu
- cíle projektu
- aktivity
- popis výsledků, dopadů a výstupů
- udržitelnost projekt
- rozpočet
- informace o žadateli
Tajemství kvalitní žádosti o grant spočívá v tom spojit všechny části žádosti kompaktně dohromady, aby dávaly smysl. Když se Vám to podaří, máte z větší části vyhráno.
Jedná se o podobný proces, jako když vaříte jídlo a jednotlivé ingredience pečlivě dávkujete a odměřujete.
Pokud jste zkušený kuchař/ka a vaříte jídla, která znáte, pak vaříte většinou z hlavy. Pokud chcete zkusit něco nového nebo jste začínající kuchař/ka, pak vyhledáte kuchařku.
Kuchařkou nebo chcete-li receptem v případě žádostí o grant bývá grantová výzva a pokyny pro žadatele a příjemce, které potřebujete pečlivě nastudovat.
Z nich se dozvíte, jaké jsou částí žádosti, která z nich je důležitější (často je to vyjádřeno počty bodů za jednotlivé části žádosti), co rozhodně nesmíte zapomenout, příp. zda existují věci, které do žádosti rozhodně nepatří (žádost kvůli nim může být vyřazena).
Na co nezapomenout:
Aby žádost o grant měla opravdu úspěch a vy jste peníze získali, je potřeba přemýšlet ještě o těchto oblastech:
- máte vybraného správného donora (podporuje opravdu to, co děláte ve svém projektu, nebo to tzv. zkoušíte a doufáte, že se do výzvy vejdete?)
- víte, kolik peněz se v rámci výzvy rozděluje a zda žádáte o adekvátní částku? (někdy stanoveno přímo ve výzvě, příp. se můžete doptat u kontaktních osob)
- máte dostatek času na přípravu žádosti a všech příloh? (asi víte, že vývar se dá připravit z kostky nebo třeba několik hodin vařit, takže jde všechno, jen to pak bude pravděpodobně vidět na kvalitě)
- co budete dělat, když peníze v této žádosti nezískáte/nebo v plné výši nezískáte? (má vliv na to, co pak píšete do udržitelnosti a jak nad projektem přemýšlíte)
Ještě stále tápete? Pokud se máte chuť naučit, jak sestavit kvalitní žádost o grant, pak dorazte na můj online kurz 29. 4. 2021. Pod záštitou Nadace rozvoje občanské společnosti rozebereme i to, jak si vybrat správného donora, jak se zorientovat v množství fondů a zjistíte taky, jak funguje proces schvalování žádostí. A to vše očima jak žadatele, tak i hodnotitele žádostí.
Těším se na vás, Veronika
zde naleznete zdrojový článek
Veronika Pačesová
Jako specialistka na projekty se sociálním dopadem se věnuje metodické a strategické podpoře projektů, získávání financí a projektovému, procesnímu a finančnímu řízení. Zaměřuje se na oblast sociálních služeb a sociální pomoci, vzdělávání a školství. Má 17ti leté zkušenosti s vedením týmů a projektů i se získáváním financí na různé projekty se sociálním dopadem. Dále působila 12 let jako metodik v oblasti sociálních služeb a podílela se na nastavování standardů kvality v různých sociálních službách. V roli konzultanta a facilitátora pomáhá s nastavováním procesů v organizacích a provází strategickým plánováním. Spolupracuje s AVPO ČR jako hodnotitelka Značky spolehlivosti, dále jako mentorka s Impact Hub Praha. Ve své lektorské praxi se zaměřuje na: projektové a procesní řízení, financování projektů se sociálním dopadem, motivace a práce s klientem v sociálních službách