Během pandemie se objevily i u nijak neohrožených dětí různé psychické problémy. Dvanáctiletá Anička se sama obrátila na neziskovou organizaci Spondea z.ú., kde si požádala o konzultaci. Během osobního rozhovoru s psychologem se Anička rozpovídala o svých potížích. Po dlouhé době domácí výuky během pandemie se s návratem do školy Aničce začaly z rána objevovat zažívací potíže, zvracení, nervozita celého těla. Sama netušila, proč takové potíže má a nedokázala do školy ráno odejít. Dívka si během konzultace postupně uvědomovala, že tyto stavy vyvolává strach ze změny jejích spolužáků za dobu, co se s nimi neviděla, zároveň i z možné větší náročnosti studia.
Aničce pomohlo už samotné pojmenování toho, co se děje. S psycholožkou vymyslely plán, jak ranní odchod do školy co nejvíce zpříjemnit, zároveň Aničce doporučila se se svými obavami svěřit třídní učitelce. S Aničkou se v neziskové organizaci setkaly ještě párkrát, kdy při každé další návštěvě bylo na Aničce vidět, že se cítí jistější a i ranní nevolnosti zmizely.
Podobných příběhů jsou v celé republice stovky. Některé děti a jejich rodiny navíc ani o pomoc nepožádaly či situaci vůbec neřeší. Na příběhu Aničky je však vidět, že rychlá pomoc může vznikající problémy u dětí vyřešit, případně jim předejít.. Z evidovaných případů je dle neziskových organizacích čekací lhůta na odbornou pomoc pro jedno dítě až čtyři měsíce, v průměru na tuto pomoc čeká u každé organizace až deset dětí.
„Odkládáme úkony, které odložit lze. Přijetí klienta do služby má prioritu před administrativou a metodickými činnostmi. Z dlouhodobého hlediska je tento postup nevýhodný a je závislý na dobré kondici pracovníků služby, kterou byť dočasným přetěžováním, ohrožujeme.“ Anonymní odpověď z otevřené otázky z průzkumu.
Nadace rozvoje občanské společnosti vyzývala v průběhu léta a podzimu tohoto roku neziskové organizace v přímé péči o znevýhodněné a ohrožené děti, aby reflektovaly současnou post-pandemickou situaci a pomohly tak zacílit efektivní rozdělení peněz ze sbírky Pomozte dětem. Z průzkumu, jehož se zúčastnilo přes padesát NNO z celé České republiky, tak vyšla velká potřeba v zajištění specializovaných a odborných pracovníků , jejichž činnost je pro NNO složité financovat, ale zároveň pro komplexní podporu dětského klienta velice důležitá.
“Díky informacím, které jsme z terénu a z průzkumu dostali, můžeme efektivně využít získané finance od našich dárců a podporovatelů. Přispějeme ke zkvalitnění péče o znevýhodněné a ohrožené děti, což je naším posláním.” dodává manažerka projektu Ludmila Bobková.
V rámci veřejné výzvy budou moci neziskové organizace začátkem příštího roku zažádat o peněžní prostředky ze sbírky Pomozte dětem na zajištění služeb odborníků jako jsou psychologové, terapeuti, supervizoři a další multidisciplinární pracovníci. Více informací jak pro organizace, tak i pro dárce, budou zveřejněny na stránkách projektu Pomozte dětem.
Průzkum mezi NNO můžete vidět zde.
Partneři projektu Pomozte dětem